Bierzesz pod uwagę zmianę wiekowego pieca, który jest drogi w utrzymaniu i poza tym emituje sporą ilość zanieczyszczeń do amtosfery? Być może budujesz własny dom i rozglądasz się za wyborem źródła ogrzewania? Niezależnie w którym przypadku aktualnie znajdujesz się, na pewno zdecydowanie się jest trudnym zadaniem. Aktualnie rynek serwuje użytkownikom spory wybór źródeł ogrzewania domu. Należy rozważyć wiele punktów, ponieważ podjęta decyzja będzie wiązała się z wieloletnim użytkowaniem wybranego źródła ciepła. Także oprócz dostępnego teraz budżetu powinniśmy brać pod uwagę również koszt ponoszenia w przyszłości przy ogrzewaniu domu.
Kotły na pellet cieszą się pozytywnymi opiniami oraz sporym zainteresowaniem. Sprawdź możliwości tego rozwiązania.
Czym właściwie jest pellet?
Pellet jest definiowany jako odnawialne źródło energii, zatem możemy go określić przyjaznym środowisku. Produkuje się go zazwyczaj z trocin, wiórów i zrębków drzewnych, czyli z elementów ubocznych produkowanych w trakcie obróbki drewna. Charakteryzuje się dużą wartością opałową, która w zależności od zakupu pelletu wynosi od 16 do 20MJ/kg. Jest to niewiele mniejsza wartość od słynnego ekogroszku. Aczkolwiek pellet cechuje się niewielką emisyjnością dwutlenku węgla do atmosfery niż ekogroszek. Poza tym łatwiej jest nam utrzymać czystość w kotłowni podczas wsypywania pelletu do zasobnika paliwa. Należy pamiętać również, że paliwo to wytwarza niewielkie ilości składników smolistych i wytwarza małą ilość popiołu. Jeśli gwarancję, że przy wyborze, że decydujesz się dobrej jakości pellet, wybieraj te ze świadectwem normy DIN Plus lub EN Plus A1. Świadectwa te dają nam gwarancję najlepszego wyboru.
Jak wygląda użytkowanie kotła na pellet?
Decydując się na kocioł na pellet musimy brać pod uwagę odpowiednią gabaryt pomieszczenia, w którym zamontujemy piec. Do pieca musimy zamontować dozownik paliwa, który automatycznie dozuje odpowiednią porcję paliwa. W sytuacji, gdy chcemy także ogrzewać wodę – musimy także wygospodarować miejsce na zasobnik wody. Samo użytkowanie jest już bardzo proste. Najnowsze kotły są zautomatyzowane. Potrafią same rozniecają ogień dzięki zainstalowanym grzałkom, regulują wymaganą ilość pelletu, zachowują właściwą temperaturę oraz wygaszają ogień, gdy najdzie taka konieczność. Przy tym są bardzo bezpieczne w stosowaniu. Nam pozostaje tylko uruchomienie kotła za pomocą jednego przycisku po wcześniejszym wprowadzeniu ustawień oraz dosypywanie paliwa do zasobnika. Czas dosypywania pelletu jest uzależnione od pogody i ustawionej ciepłoty w domu i wynosi od kilku dni do tygodnia czasu. Jak podano wcześniej, ilość popiołu oraz zanieczyszczeń wydziela się bardzo niewielka przy użytkowaniu pieca.
Kiedy warto zdecydować się na kocioł na pellet?
Spora ilość ludzi decyduje się na instalację kotła na pellet biorąc pod uwagę ekologiczne i stosunkowo tanie użytkowanie. Sporo lokalizacji nie ma przylącza do gazu ziemnego, cena węgla waha się co powoduje skoki cen ekogroszku natomiast instalacja pompy ciepła potrzebuje dużego nakładu finansowego. Zatem zakup kotła na pellet gwarantuje nam sporo pozytywów w postaci dbania o środowisko i wielkość swoich finansów.