W każdym mieszkaniu zazwyczaj posiadamy elektronarzędzia, ale zdarza się, że nie wiemy o tym. Bywają takie elektronarzędzia, które wykorzystujemy przy każdym remoncie domu, ale również takie akcesoria, które używane są przy trudniejszych i bardziej zaawansowanych zadaniach, więc raczej nie musimy ich kupować. Czym są te elektronarzędzia, jakie rozróżniamy i kto powinien się zainteresować kupnem ich?
Charakterystyka elektronarzędzi
Elektronarzędzia zostały stworzone aby przyspieszyć wiele napraw i prac domowych. Mają mały silnik elektryczny i mają zasilanie prądem – na rynku zobaczymy takie, które trzeba podłączyć do prądu, albo takie posiadające akumulator. Są one mocne i pozwalają na wykonanie takich czynności, które zajęłyby bardzo dużo czasu za pomocą tradycyjnych ręcznych narzędzi, ewentualnie byłyby zwyczajnie niemożliwe. Możemy zrobić nimi dziurę w murze, albo rozciąć jakieś mocne tworzywa. Wybierając elektronarzędzia musimy spojrzeć na sposób zasilania – takie, które należy podłączyć do gniazdka z prądem nie są narażone na rozładowanie się, jednak będą słabym wyborem jeżeli planujemy pracować w lokalizacji, w której prądu nie ma, na przykład w ogródku. Dodatkowo powinniśmy być przygotowani na to, że trzeba będzie rozplątywać kabel. Elektronarzędzia zasilane akumulatorem przeważnie mają mniejszą moc i mogą się szybko rozładowywać. Nie mają za to kabla więc są bardzo mobilne i nic nie stoi na przeszkodzie aby trzymać je również w samochodzie.
Jakie są najpopularniejsze elektronarzędzia?
Wiertarka
Chyba najpopularniejszym i znanym przez każdego elektronarzędziem jest wiertarka. Jest przydatna w trakcie wszystkich prac remontowych i pomaga przy wierceniu otworów w ścianach, drewnie lub metalu. Możemy kupić ją w wersji najprostszej, albo z opcją wiercenia udarowego, dzięki czemu będziemy mogli zrobić dziury również w ścianie zbrojonej a także murze z cegieł. Jeżeli w planach mamy robienie dziur w betonie, kamieniu lub marmurze to może się przydać wiertarka z funkcją młota udarowego, czyli młotowiertarka.
Wkrętarka
Następnym elektronarzędziem jest wkrętarka, możemy ją kupić osobno, ale też kupić wiertarkę z funkcją wkrętarki. Ta jest przydatna przy wkręcaniu i odkręcaniu śrub i wkrętów. Do tego zazwyczaj wystarczy użyć śrubokrętu, jednak podczas większej ilości takich zadań, elektronarzędzie niezmiernie usprawnia i uefektywnia robotę.
Szlifierka
Przeważnie w garażu majsterkowicza zobaczymy także szlifierkę, którą wykorzystuje się do cięcia metalu, betonu albo materiałów ceramicznych, ale również do szlifowania, czyszczenia oraz likwidowania rdzy z przeróżnych powierzchni.
Większa ilość elektronarzędzi, które spotkamy w warsztacie albo ogrodzie
Dodatkowo w warsztacie dość często odnajdziemy pilarkę, która stosowana jest przeważnie do cięcia drewna lub metali lekkich.
Majsterkowicze bardzo często posiadają w swoim wyposażeniu spawarkę. Łączy ona fragmenty metalowe przy pomocy spoiwa. Podobnie sprawa wygląda z lutownicą. Przy jej pomocy też można trwale scalić fragmenty metalowe. Różnicą jest jednak to, że spoiwem jest lut. Do elektronarzędzi zaliczymy też frezarkę a także strug elektryczny.