Po co tak właściwie potrzebne są filtry do systemów nawadniania ogrodu? W głównej mierze łagodzą one zatruwanie roślin osadami, które przenosi woda podczas deszczu. Dodatkowo utrzymują system nawadniania w lepszej kondycji i dbają o jego właściwą pracę. Opłaca się je stosować nawet jeśli nie korzystamy z deszczówki, dlatego, że możliwa jest sytuacja kiedy zjawią się zanieczyszczenia przykładowo podczas modernizacji systemu nawadniania.
Filtry zawsze powinno się dobierać ze względu na rodzaj i rozmiar pojawiających się zabrudzeń, a także ostateczny przepływ. W sklepach możemy kupić 3 różne kategorie filtrów, więc każdy powinien znaleźć odpowiedni model na swoje potrzeby.
Filtry siatkowe – charakterystyka
Filtry siatkowe są najmniej skomplikowanymi filtrami do systemów nawadniających. Są to filtry mechaniczne i do pozbycia się zanieczyszczeń wykorzystują siatkę, która jest we wkładzie umieszczonym w obudowie. Filtr siatkowy doskonale sprawdzi się przy czyszczeniu wody z kawałków organicznych.
Trzeba dodać, że filtry siatkowe możemy stosować samodzielnie, ale też jako dodatkowy filtr do tych żwirowych – w takiej sytuacji widzimy dwukrotnie większą niezawodność w oczyszczaniu wody.
W sklepach kupimy filtry manualne, półautomatyczne i automatyczne, a różnicę znajdziemy w sposobie ich czyszczenia. Te manualne trzeba czyścić samodzielnie poprzez wyjęcie wkładu, który kolejno trzeba opłukać pod bieżącą wodą. Filtry półautomatyczne posiadają taki jakby czujnik, który wskazuje, że konieczne jest umycie wkładu. Wciąż należy samodzielnie wykonać taką czynność, ale jest ona dużo szybsza niż przy filtrach manualnych. I na koniec są także filtry w pełni automatyczne, które mają indykatory zanieczyszczenia, plus do tego sterownik, który automatycznie oczyszcza siatkę filtra.
Filtry żwirowe – kiedy warto je kupić?
Filtry żwirowe zdarza się, że używane są wspólnie z filtrami siatkowymi. Jest to spowodowane tym, że oczyszczają one wodę z pewnych materiałów a dokładnie z żelaza i manganu. Filtr siatkowy wtedy wspomaga oczyszczanie wody powierzchniowej i filtruje te substancje, których filtr piaskowy nie łapie.
Filtry żwirowe możemy podzielić na hydrocyklony i filtry beczkowe. Hydrocyklony to niedużych rozmiarów filtry charakteryzujące się dużą przepustowością. Są wykorzystywane przeważnie do filtrowania roztworów mineralnych.
Filtry beczkowe dla odmiany miewają swój udział podczas odżelaziania i odmanganiania, usuwania zanieczyszczeń z wód powierzchniowych oraz wyzbywają się bardzo małych zawiesin mineralnych. Są wypełniane dokładnie dobranym do rodzaju zanieczyszczeń tworzywem filtrującym.
Charakterystyka filtrów dyskowych
Filtry dyskowe wyglądem i rozmiarem bardziej przypominają filtry siatkowe. Służą do filtrowania wody z małych zabrudzeń takich jak pyły i zanieczyszczenia małych frakcji. Powinno się wiedzieć, że jeśli planujemy brać wodę z cieków lub sadzawek to zdecydowanie lepiej jest zastosować filtr żwirowy.
Filtry dyskowe zbudowane są z rusztu z dyskami plastikowymi, które zbierają brudy. Identycznie jak filtry siatkowe trzeba je czyścić – wtedy powinno się odkręcić obudowę, wyjąć dysk, opłukać go pod kranem i ponownie włożyć do obudowy.
Ważne jest to, że filtry są wielokrotnego użytku – trzeba kupić nowe wtedy, kiedy zniszczą się. Na rynku znajdziemy sporo modeli filtrów i zanim podejmiemy decyzję, który filtr kupić, powinniśmy prześwietlić który się nam sprawdzi. Kupując filtr powinno się sprawdzić jakiej wody używamy do systemów nawadniających i jak wygląda sprawa z jej przepływem. Zależnie od tego będziemy wybierać pomiędzy filtrami dyskowymi, siatkowymi lub żwirowym.