Przed tym wyborem zostaje postawionych duża ilość ludzi, opinie wahają się, a wśród odbiorców znajdą się entuzjaści zarówno pelletu, ekogroszku jak też tradycyjnego węgla. Co powoduje iż wybór jest taki trudny a zdania podzielone? Dziś pokażemy Ci zalety i minusy tych metod opału.
Pomoże Ci to podjąć właściwą decyzję, która metoda opału będzie dla Ciebie idealna. Przedstawimy Ci również popularnych, zaufanych producentów oferujących wysokiej klasy produkty opałowe. By dowiedzieć się więcej o sposobach opału przeczytaj ten materiał.
Co jest tańsze – węgiel czy pellet?
Do ostatniego czasu miażdżącą przewagę powyższej kwestii posiadał węgiel. Jako tradycyjny środek opałowy przez wiele lat wiódł prym i zyskał sobie dużą ilość zwolenników. Jednakże w teraz popyt przechyla się na korzyść innych metod opałowych jak na przykład pellet. Po zwyżce kosztów węgla używanie go przestało być tak przystępne cenowo, zwłaszcza że jego wydajność tylko nieznacznie różni się od nowych metod.
Właśnie ze względu na koszta pellet staje się coraz bardziej popularny. Ze względu na technologię jego powstawania producenci tacy jak Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak czy Zator mogą zaproponować lepszą cenę. Pellet tworzony jest ze ścinków drzew które zostały po produkcji, zostają sprasowane w końcowy produkt. Jest to mniej wymagający i tańszy sposób niż wydobycie węgla drzewnego lub kamiennego a przy tym bardziej przyjazny dla środowiska, ponieważ wykorzystuje się odpady. Produkowanie pelletu nie powoduje zwiększonej wycinki lasów czy też wykorzystywania naturalnych złóż tak jak w przypadku węgla.
Węgiel a pellet – wydajność
Węgiel uchodzi za najbardziej wydajną metodę opałową. Wartość opałowa węgla może sięgać nawet 20 MJ/kg, lecz dużo zależy od jego klasy. Zazwyczaj im droższy jest , tym lepszą klasę węgla dostaniesz. W owej kwestii pellet nieznacznie jednak odbiega od popularnego węgla. Doskonaląc technologię produkowania producenci Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak i Zator dali radę uzyskać wydajność podobną do węgla a do tego bardziej pewną, zawsze masz świadomość czego możesz oczekiwać od produktu, jaki kupujesz.
Ile popiołu zostaje po spalaniu?
W tej konkurencji niekwestionowanym zwycięzcą jest pellet. Jest to o wiele bardziej czysty oraz bardziej wygodny sposób opalania niż węgiel. Proporcja popiołu w wyniku spalania pelletu okazuje się wyjątkowo niska i dochodzi do 1%, w sytuacji spalania węgla dobiegać może od 5 do 10 %. Powyższe liczby ukazują skalę nieczystości, jakie wytwarza spalany węgiel. A przecież nie tylko o ilość czasu poświęconego na czyszczenia pieca chodzi. Ogrom odpadów pozostałych po spalaniu to także wpływ na atmosferę i jakość powietrza. Palenie węglem znacznie przyczynia się do zanieczyszczenia planety, na której, żyjemy. Nie ma w takim razie żadnego powodu, aby wybrać tę metodę palenia, nie tylko wymaga większego nakładu czasu w trakcie codziennego użytkowania, ale też węgiel nie jest tak bezproblemowy i wygodny w użytkowaniu jak pellet.
Jeśli po po zapoznaniu się z tym artykułem utwierdziłeś się w tym, która forma opału jest dla ciebie lepsza, zapraszamy do zapoznania się z ofertą producentów opału, takich jak Olczyk, Dankros, Stelmet bądź Zator, których wyroby możesz nabyć w http://peleton.net.pl/.